خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

امسال حاصلات انار در کندهار بیشتر شده؛ اما صادرات آن کاهش یافته است

امسال حاصلات انار در کندهار بیشتر شده؛ اما صادرات آن کاهش یافته است

Oct 22, 2020 - 16:37

کندهار(پژواک، اول عقرب ۹۹): مسئولان اتاق تجارت و باغداران در ولایت کندهار می گویند که امسال حاصلات انار در این ولایت بیشتر شده؛ اما صادرات آن تقلیل یافته است.

آنها امراض و کیفیت پایین را سبب کاهش صادرات انار خوانده اند که به این علت، تنها به کشورهای پاکستان و هندوستان صادر میشود و قابليت صادر کردن به کشورهای دیگر را ندارد.

شمس الله یک تن از باغداران ولسوالی ارغنداب کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت: "امسال آباد بود، آب زیاد است، که از اثر آن حاصلات انار افرایش یافته؛ اما کیفیت آن خراب است."

وی افزود که در ابتدا باغ های انار مصاب به بیماری شفته شد و اکنون که وقت جمع آوری حاصلات آمده، حاصلات بیشتر پاره پاره شده و قابل صادر کردن به کشورهای خارجی نیست.

به گفتۀ وی، از سببى که امسال میزان صادرات انار کاهش یافته، باغداران و تاجران را متضرر شده اند.

وی گفت: "زمانى که کیفیت انار بهتر نباشد، تاجران به خرید و صادرات آن علاقمندی نشان نمی دهند؛ بخاطریکه از یک طرف رساندن آن به مارکیت های خارجی مشکل است و از سوی دیگر، به قیمت خوب فروخته نمی شود."

وی افزود که از این سبب، امسال انار در مارکیت های داخلی فروخته میشود، که در مقایسه با قبل، قیمت آن بسیار پایین است و حتی مصارف باغداران و تاجران را پوره کرده نمی تواند.

وی افزود که از اثر مشکلات متذکره، قیمت انار کاهش یافته و یک سیر (۴.۵ کیلوگرام)  به ۱۲۰ افغانی فروخته میشود؛ در حالیکه قبلاً از ۴۰۰ الی ۴۵۰ افغانی فروخته میشد.

عبدالباری یک تن از باغداران ولسوالی منارۀ ارغنداب نیز شکایت مشابه داشته و گفت ارغنداب که از جمله ولسوالی های بزرگ تولید کنندۀ انار می باشد، نصف انار آن پاره پاره شده و قابل صادر نمودن به کشورهای خارجی نمی باشد.

نامبرده به آژانس خبری پژواک گفت که امسال، تنها انار ولسوالی ارغستان کیفیت خوب دارد و مصاب به بیماری نبوده است.

به گفتۀ وی، بخاطریکه امسال انار بیشتر پاره پاره شده است، مردم در داخل کشور آن را خریداری کرده و دانه هاى آن را خارج می کنند.

دانۀ انار، به شکل دیگر صادر میشود و در ساختن ادویه از آن استفاده می گردد.

نامبرده گفت که امسال از اثر این وضعیت، باغداران و تاجران متضرر شده اند؛ در حالیکه در تمام سال برای نفع آنها فقط همين یک فصل می باشد.

این باغدار شکایت کرد که دولت در بخش تشخیص و کنترول امراض، با آنها کمک لازم نکرده؛ زیرا در جریان هر سال با چنین مشکلات مواجه میشوند.

حاجی نصیر احمد تاجر میوجات تازه است که آن را به کشور پاکستان صادر می نماید.

نامبرده به آژانس خبری پژواک گفت که امسال، تنها یک بار انار را به کشور پاکستان صادر کرده؛ اما بخاطریکه کیفیت بهتر ندارد، حتی کرایه راه را نیز برایش پوره نکرده است.

وی افزود پس از آن، صادرات انار را متوقف کرده است.

به گفتۀ وی، از یک طرف کیفیت انار خراب و انارها پاره پاره شده است که بخوبی تا مارکیت های خارجی رسانیده نمی شود؛ از سوی دیگر پاکستان بالای میوۀ تازه مالیه را بلند کرده است. در سال های قبل، از یک موتر ۳۰ هزار کلدار مالیه میگرفت؛ اما اکنون از ۸۰ تا ۱۰۰ هزار کلدار میگیرد.

وی  افزود  که در چنین حالت، صادرات انار به عوض نفع ضرر دارد.

حاجی نصرالله زهیر رئیس اتاق تجارت کندهار نیز به آژانس خبری پژواک گفت که امسال، حاصلات انار زیاد؛ اما کیفیت آن خراب است که از اثر آن، میزان صادرات انار به کشورهای خارجی پایین خواهد بود.

وی افزود که نزدیک به نصف انار هر باغ، پاره پاره شده و قابلیت رساندن به مارکیت را ندارد.

به گفتۀ وی، از این سبب امسال اجاره داران به خرید انار علاقمند نبودند.

زهیر گفت که از اثر این مشکلات، امسال انار تنها به کشورهای پاکستان و هندوستان صادر میشود و تاکنون، حدود ۳۷۰ تن انار به ارزش چهار میلیون دالر، به این کشورها صادر شده است.

وی همچنان یادآوری کرد که امسال سفارت افغانستان در اندونیزیا، تقاضای ۴۰ تن انار داشت؛ اما بخاطر کیفیت پایین، این تجارت را لغو کرد.

وی در خصوص صادرات انار و میوه های تازه به کشور پاکستان و از این طریق به هندوستان سخن زد و گفت که تاکنون به گونۀ عادی جریان دارد و در برابر آن، کدام مشکل وجود ندارد.

اما یادآور شد که از دو سال گذشته بدینسو، از دهلیزهای هوایی کندهار، هیچ پرواز صورت نگرفته است؛ در حالیکه آنها برای صادرات از این طریق آمادگی کامل دارند.

وی گفت که مرکز چندین بار از آمادگی پروازها از طریق دهلیز هوایی خبر داده؛ اما نمی داند که مشکل چه است که این کار به تعویق افتاده است؛ درحالیکه آنها چندین بار درخواست نیز داده اند.

وی افزود که اگر برای انتقال میوه جات از طریق دهلیز هوایی سهولت ها فراهم شود، آنها میتوانند در زمان اندک میوه را با کیفیت اصلی، تا مارکیت های هندوستان برسانند.

سید حفیظ الله سیدی رئیس زراعت کندهار نیز گفت که امسال کمیت انار ولایت کندهار خوب؛ اما کیفیت آن خوب نیست.

وی نیز از پاره پاره شدن و آفت انار یادآوری کرد که در خصوص آن، با باغداران همکاری شده و برای آنها در مورد راه های جلوگیری آفات، آگاهی داده شده است.

سیدی گفت که همه ساله در کندهار، از طریق برنامه های سکتور خصوصی و ریاست زراعت، حاصل انار از ۵ الی ۱۰ فیصد افزایش می یابد.

وی افزوده است که به همین اساس، در این اواخر میزان حاصلات انار در ولایت کندهار، به ١٢ هزار تن رسیده است.

وی خبر داد که ریاست زراعت، بالای بهترشدن کیفیت انار و میوه جات دیگر کار خواهد کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement