خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات انار در کاپیسا نسبت به سال گذشته بیش از ۱۲هزار تُن افزایش یافته است

حاصلات انار در کاپیسا نسبت به سال گذشته بیش از ۱۲هزار تُن افزایش یافته است

Oct 27, 2020 - 16:01

 محمودراقی (پژواک، ۶ عقرب ۹۹): مسئولانِ ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کاپیسا می گویند که بررسی ‌های آنان نشان می ‌دهد که محصولات انار در این ولایت، امسال ۴۹ درصد افزایش یافته است.

خواجه محمد شفیع آمر امور زراعتی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری کاپیسا، به آژانس خبری پژواک گفت که هر سال ۲۲ هزار تُن انار در کاپیسا تولید می‌شد؛ اما امسال این تولیدات به بیش از ۳۲ هزار و ۷۰۰تُن افزایش یافته است.

موصوف در مورد دلیل افزایش حاصلات انار گفت: «ما سال گذشته دوصد هزار خریطه انار را به دهاقین توزیع کردیم که انار را داخل خریطه ها کردند، از آفات و امراض زراعتی جلوگیری کرد و همچنان مجادله با امراض نباتی و هوایی مناسب، سبب شده که حاصلات انار افزایش پیداکند.»

ذبیح‌الله یکتن از باغداران انار در قریه قورغل ولسوالی تگاب کاپیسا که در یک جریب زمین باغ انار دارد، گفت که سال پار از باغ خود یک تُن انار گرد‌آوری کرده؛ اما امسال این مقدار یک ‌ونیم برابر افزایش یافته است.

 وی گفت: «سال گذشته حاصل انار ما کم بود، ژاله زده بود، آب و هوا خوب نبود؛ مگر امسال دو و نیم تُن حاصل انار ماشد و حدود دوصد هزار افغانی پولش شد، یک مقدار هنوز در شاخ ها باقی مانده است.»

امسال در کاپیسا یک سیر (هفت کیلوگرام) انار از ۲۵۰ تا ۶۰۰ افغانی فروخته می شود.

قیمت انار، با در نظرداشت کیفیت آن متفاوت می باشد.

انار بی‌دانه، مَی‌خوش، شرینک و تُرش، از جملۀ انارهایی است که در ولایت کاپیسا تولید می‌شود.

 در این میان انار بی دانه که از محبوب ترین و بابهاترین نوع آن است، در ولسوالی تگاب این ولایت که آب و هوای نیمه خشک و نیمه استوایی دارد، تولید می شود. بیشترین باغ های انار در تگاب است.

به اساس معلومات ریاست زراعت کاپیسا، در این ولایت  ۱۳ هکتار زمین زراعتی را باغ های انار احتوا می کند،

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement