خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

۱۴هزار متریک تُن تخم اصلاح ‌شده گندم به دهاقین توزیع می شود

۱۴هزار متریک تُن تخم اصلاح ‌شده گندم به دهاقین توزیع می شود

Nov 08, 2020 - 16:48

کابل (پژواک ، ۱۸عقرب ۹۹) وزارت زراعت می گوید که امسال ۱۴هزار متریک تُن تخم اصلاح ‌شدۀ گندم با شصت درصد سب سایدی، به دهقانان در سراسر کشور توزیع می ‌شود و با این اقدام، میزان حاصلات گندم ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت.

در خبرنامه وزارت زراعت، مالداری و آبیاری کشور آمده است که توزیع ۳۵۹متریک تُن تخم اصلاح شده که ارزش مجموع آن به ۶۸۹ میلیون افغانی می رسد، امروز در کابل آغاز شد. 

داکترانوارالحق احدی سرپرست و نامزد وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، در نشستی که به همین مناسبت در کابل تدویر شده بود، گفت که با توزیع ۱۴هزار متریک تن تخم گندم،۲۸۰هزار دهقان در سراسر کشور به صورت مستقیم و ۱۴۰هزار دهقان دیگر به صورت غیرمستقیم، مستفید می‌شوند.

او افزود: «با توزیع این تخم‌ها ۵۶هزار هکتار زمین گندم کشت می‌شود، که در نتیجۀ آن ۲۰ تا ۳۰درصد درحاصلات افزایش به وجود می‌‌آید.»

وی خاطر نشان کرد که ۱۴ ‌هزار متریک تُن تخم اصلاح‌ شده گندم، با هزینه ۶۸۹ میلیون افغانی ازاتحادیه تولید کننده‌گان تخم‌های اصلاح‌شده، خریداری و جهت توزیع به ولایات منتقل شده است، که ۶۲۱ میلیون افغانی آن، شامل خریداری تخم و متباقی آن شامل هزینه انتقال می‌شود.

به گفتۀ او، چهل‌ درصد هزینۀ تخم از سوی دهقانان و متباقی از سوی وزارت زراعت پرداخته شده است.

احدی، دربخشى ازصحبت هايش گفت که تخم‌‌های اصلاح شده‌ گندم، از طریق کمک‌های بانک جهانی تهیه و از طریق پروژه  رشد زراعت و مصئونیت غذایی توزیع می‌شود.

بر اساس معلومات او،  امسال ۵.۱ میلیون متریک تُن گندم درسراسر کشور تولید شده و سالانه نیازمندی افغانستان در بخش گندم، به ۶.۴ میلیون متریک تُن می‌رسد.

 میرآجان یک تن از دهقانان منطقه‌ چهاردهی کابل نیز به نماینده‌گی از تمام دهقانان، از وزارت  زراعت به خاطر توزیع به موقع تخم‌ اصلاح ‌شده‌، ابراز خرسندی کرد  و گفت که  زراعت زیربنایی یک کشور است.

 اوهم‌چنین از وزارت زراعت خواست تا درساخت و بازسازی بند شاه‌ توت و توزیع دواهای زراعتی به دهقانان نیز اقدام کند.

همچنان خیرالله یک تن از دهاقین ولسوالی چهارآسیاب کابل نیز گفت که آنان قبلاً تخم‌ گندم را از بازار خریداری می‌کردند؛ اما حاصل قناعت ‌بخشی به  دست نمی ‌آوردند؛ اما با استفاده از تخم‌های اصلاح‌ شده، انتظار می‌رود سال آینده حاصلات‌ شان افزایش چشم‌ گیری داشته باشد.

به اساس معلومات وزارت زراعت، روند توزیع تخم‌های اصلاح‌ شده به دهقانان درسراسر کشور، ازچند روز به این سو در ولایت‌های بامیان، بدخشان، هرات، لوگر، سرپل، پنجشیر، کاپیسا، پروان و کابل آغاز شده است.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement