خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنی: ملل متحد درخواست آتش بس در افغانستان را بار ديگر ابراز کند

غنی: ملل متحد درخواست آتش بس در افغانستان را بار ديگر ابراز کند

Nov 21, 2020 - 11:25

کابل (پژواک، اول قوس ٩٩): رئیس جمهور غنى، از شورای امنیت ملل متحد تقاضا نمود که یکبار ديگر خواست خویش را برای یک آتش بس در افغانستان ابراز کند؛ تا  شرایط برای آمادگی بهتر در راستای مبارزۀ مؤثر با موج دوم ویروس کرونا فراهم گردد.

درخبرنامۀ دفترمطبوعاتى رياست جمهورى که امروزمنتشر و به دسترس آژانس خبرى پژواک قرارگرفته آمده است که رئيس جمهور محمد اشرف غنى، شام ديروز در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که در خصوص پروسۀ صلح افغانستان از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.

منبع افزوده است که در این نشست، ابتدا محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه صحبت کرده، گفت که نشست نخست، در چوکات این فورمول در باره زنان و پروسۀ صلح بود و اکنون نیز روی پروسه صلح، بحث و تبادل نظر صورت می گیرد.

وی برای اعضای جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد، آرزوی موفقیت کرده، گفت: "افغانستان روی حمایت شما حساب می کند و شما نیز می توانید روی حمایت ما حساب کنید."

محمد حنیف اتمر، از حمایت همه جانبۀ ملل متحد برای تمدید ماموریت یوناما و حمایت های شورای امنیت این سازمان از افغانستان، قدردانی کرد.

رئیس جمهور غنی در سخنان خویش، ضمن ابراز امتنان از تدویر این نشست، گفت که نشست امروز در خصوص صلح افغانستان، نمایانگر آن است که شورای امنیت سازمان ملل متحد، تعهد قوی برای رسیدن افغانستان به صلح و ثبات دارد.

وی افزود: "امروز جامعه جهانی به توافق رسیده است که ما به اهداف مطلوب خویش بخاطر رسیدن به یک  راه حل سیاسی، نایل شویم. "

رئیس جمهور، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد را در قبال صلح افغانستان مهم خوانده، گفت که این سازمان، تعهد همیشگی خود را بر استقلال، حاکمیت سیاسی و تمامیت ارضی افغانستان ابراز کرده و تاکید نموده که حقوق افغان ها توسط خودشان در پروسه های سیاسی در آینده تضمین گردد.

موصوف افزود که تعهدات شما برای حمایت از مردم افغانستان بخاطر خاتمه دادن به جنگ، ادغام مجدد، صلح و ثبات پایدار، احترام به حقوق بشر و از همه مهمتر که افغانستان دوباره به پناهگاه امن تروریستان مبدل نگردد، مهم است.

رئیس جمهور غنی، همچنان از حمایت جامعه بین المللی از افغانستان مستقل، متحد، مقتدر و نیروهای امنیتی و دفاعی در راستای مبارزه با تهدید مشترک تروریزم، یادآوری کرد.

وی با بيان اينکه  افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریزم جهانی قرار دارد، افزود: "ما برای شکست تروریزم، مشترکاً مبارزه می کنیم و زمانی به صلح نایل می شویم که در کنار همدیگر قرار داشته باشیم. "

وى ، از تلاش های دولت افغانستان برای مبدل کردن صلح به گفتمان ملی به شمول برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح و تصمیم گیری لویه جرگه در خصوص رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان یادآوری نموده، گفت: "حمایت های دوامدار شورای امنیت سازمان ملل متحد از پروسۀ صلح افغانستان، می تواند ما را قادر سازد که به یک راه حل سیاسی دست پیدا کنیم."

رئیس جمهور، با اشاره به اینکه برقراری صلح هزینه دارد، گفت: "تیم مذاکراتی ما در دوحه بر تعهدات خود در مذاکرات صلح پابند است. وی افزود که شورای امنیت سازمان ملل متحد، از تلاش های ما در دو دهۀ گذشته برای رهایی از جنگ، به عنوان یک متحد و حامی خلل ناپذیر حمایت کرده است و از ادامه توجه، تلاش ها و شفافیت و قطعنامه های پیوسته تان در این خصوص، سپاسگزاری می کنم."

اشرف غنی، دربخشى از صحبت هايش گفت که جامعه بین المللی، امروز به این نتیجه رسیده است که  افغانستان به یک راه حل سیاسی دست پیدا کند و کشور دارای حاکمیت، متحد و مردم سالار باشد که در صلح با خود، منطقه و جهان به سر ببرد و دستاوردهای دو دهۀ گذشته را حفاظت و توسعه داده بتواند.

موصوف افزود که تداوم قطعنامه های تان نه تنها برای حقوق، ارزش ها و اهداف ما مهر تایید می گذارد، بلکه چوکاتی را مشخص می کند که تنها جمهوری اسلامی افغانستان، دولت مشروع است و امارت اسلامی، از سوی ملل متحد به رسمیت شناخته نشده و این سازمان، احیای دوباره امارات اسلامی را حمایت نمی کند.

رئیس جمهور گفته است: "ما از شورای امنیت سازمان ملل متحد می خواهیم که حمایت های خویش را از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه دهد. مهمترین ضرورت و اولویت ما صلح است و ما باید به پروسۀ صلح انرژی تازه ببخشیم؛ زیرا در دوحه در وضعیت نامطلوب قرار دارد و شما در این راستا می توانید نقش عمده را بازی کنید."

رئیس جمهور تاکید کرد که اولویت عمدۀ ما صلح است و از شورای امنیت ملل متحد تقاضا نمود که یکبار خواست خویش را برای یک آتش بس در افغانستان ابراز کند، تا  شرایط برای آمادگی بهتر در راستای مبارزۀ موثر با موج دوم ویروس کرونا فراهم گردد.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد که تطبیق تعزیرات منحیث یک ابزار، برای موفقیت در مذاکرات با طالبان مهم است و این تعزیرات، تنها زمانی می تواند موثر واقع شود که هر تغییر در میکانیزیم جاری صلح مبتنی بر پیشرفت ملموس در پروسۀ صلح باشد.

موصوف در اخیر سخنانش با اشاره به کنفرانس قریب الوقوع جینوا در مورد افغانستان و نتایج آن که بر آیندۀ انکشاف کشور و خوداتکایی آن موثر خواهد بود، گفت که حکومت حسابدهی را تسریع می بخشد و روابط خویش را با جامعه بین المللی، بر اساس اولویت های مشترک به شمول تقویت حقوق بشر، ادامه میدهد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement